programy pro rodinná centra

ekologický výukový program Sluňákova
– je ekologický a přírodovědný výukový blok,
– přibližuje dětem přírodu ve vazbách a souvislostech, vzbuzuje v nich touhu poznávat přírodu a podporuje přirozený vztah k ní,
– je složen zejména z praktických činností, tvořivých aktivit a her, které jsou doplněné výkladem,
– je postaven na prožitkové výchově, smyslovém vnímání, dramatické výchově a hrách podněcujících spolupráci,
– napomáhá odhalovat vzájemné vztahy a souvislosti

organizační informace
– programy se konají v dopoledních hodinách, nejčastěji probíhají v září, říjnu, květnu a červnu,
– délka programu je cca 2 hodiny
– cena programu: děti od 2 let 70 Kč, za další dítě v rodině 50 Kč, platí se hotově na místě, děti do 2 let a doprovod zdarma
– min. částka pro realizaci programu je 700 Kč, maximální počet dětí na programu je 20
– možnost objednat si oběd: dospělí 85 Kč, dětská porce 55 Kč
– k dispozici jsou záchody, přebalovací pult, možnost nakoupit v obchůdku na infocentru

jak program objednat
Programy můžete objednat u Libora Sukupa, , 585 154 839

co s sebou?
Programy probíhají venku v galerii v přírodě. Proto je důležité mít s sebou dobré vybavení: vhodné oblečení dle počasí, pláštěnka a gumáky pro případ deště, svačina, pití. V případě nepříznivého počasí se programy ruší. 
Všechny programy jsou uzpůsobeny tak, aby mohly projet i kočárky.

nabídka programů

Letem pavoučím světem

Pavouk křižák seznámí děti s pavoučím světem a jeho dalšími kamarády. Děti čeká dobrodružné prolézání pavučinou, pozorování pavouků pod lupou a další jednoduché aktivity.

Putování s Ferdou Mravencem

Děti pomáhají najít ztraceného Ferdu Mravence (pomocí krabičkové lupy pozorují drobné živočichy, kteří žijí na louce) a poté je Ferda Mravenec seznámí se svými kamarády z vodní říše (lovení drobných vodních živočichů pomocí hydrobiologických síťek ve Sluňákovských tůňkách). Na závěr si děti vyrobí chrostíka z přírodních materiálů.

Přežití na ostrově

Děti s rodiči musí obeplout ostrov na lodi (plavba na Sluňákovském rybníku na raftu) a mají za úkol přežít na ostrově – postavit si přístřešek, rozdělat oheň a upéct si něco k jídlu (opékání hadů z těsta). Ve velmi horkých dnech se dá opékání hadů nahradit vlastnoruční výrobou housky upečené v troubě.

Brhlíkovo dobrodružství

Ptáček brhlík nás seznámí s lesem a jeho kamarády. Program je zaměřený na jednoduché hrátky, ke kterým nás inspiruje příroda. Aktivity mohou posloužit jako nápady, jak si užít volný čas v přírodě, při vycházce nebo na výletě s rodiči.

Se skřítkem do kouzelné hory

Zveme Vás a vaše děti na výlet do galerie v přírodě. Skřítek Topol, seznámí děti s tím, jak je pro člověka i jiná zvířata důležitý zrak. Představí zvířata, která vidí i v noci i ta, která lépe vidí ve dne. Co myslíte, budou jejich oči stejné? Ve sluneční hoře si tmu děti prožijí na vlastní kůži. Ale nemusíte se bát, jako správní skřítci s sebou budeme mít lucerničky.

S kapitánem do lodi

Věděli jste, že u Sluňákova kotví krásná loď? Že nevěděli, nevadí. Přijďte ji společně se svými dětmi prozkoumat. Stát se kapitánem lodi ale není jen tak. Každý kapitán musí znát dobře nejen vodu, ale musí umět i spolupracovat s ostatními námořníky. Během cesty do lodi si děti vyzkouší několik pokusů zaměřených právě na vodu a její vlastnosti a také se potrénují ve spolupráci při zdolávání drobných překážek. Odměnou všem pak bude pobyt v trošku netradiční, přesto však úžasné lodi. Přijďte a uvidíte. „Ahoj“!

O motýlkovi

„Z malinkého vajíčka vylíhla se larvička. Z larvička je kukla a ta kukla pukla. Motýlek z ní vyletěl a vůbec nikam neletěl…“ Protože se narodil s křídly, která neměla vůbec žádnou barvu. Pomůžete motýlkovi získat barvy na jeho křídla? Děti nejdřív čeká trénink, jestli dokáží obarvit papírového motýlka různými barevnými přírodninami. Dozví se, jaký je vývoj motýla, a na malou chvíli se děti v motýla s barevnými křídly promění. V Rajské zahradě pak obarvíme motýlí křídla pomocí kladívka, přírodnin, kapátka a barviček.