Sluneční dům – Sluňákov: 10 let životadárné energie.

Program pro veřejnost u příležitosti oslav 10 let od postavení nízkoenergetického domu. Událost Facebook.

9.30 Komentovaná prohlídka nově rekonstruované čistírny odpadních vod v Horce nad Moravou. Sraz účastníků před budovou ČOV – konec ulice Bůžkova u řeky.

10.30 Komentovaná prohlídka do vodní elektrárny v Horce nad Moravou.  Provede nás provozovatel elektrárny Martin Galásek. Sraz účastníků na místě – nám. Osvobození 43.

13.00–16.00 Den otevřených dveří v Domu přírody Litovelské Pomoraví.
Vstup do Rajské zahrady Františka Skály a Sluneční hory Miloše Šejna.

15.00 Bohemiae Rosa: ukázka práce mezinárodní umělecké dílnyGunter Heinz: The Wetware Trombone

15.00 Živá archeologie: Pečení chleba ve středověké peci a Tavení bronzu v pravěké výhni na bronz s archeologem Filipem Šrámkem. během dne proběhne několik odlévání, jedno z nich kolem 15 hodin.

16.30–17.00 Vernisáž výtvarných prací žáků ze ZŠ Horka nad Moravou a fotografické dílny Vladimíra Janka (Dům dětí a mládeže Olomouc)

17.00–19.00 Komentovaná ukázka nízkoenergetického domu a následující prezentace tvorby studia Projektil Architekti (Projektil Architekti získali několik ocenění Grand prix architektů vč. budovy Sluňákova v roce 2007).

20:00–22:00 Annešanté / Gunter Heinz
Dvě hudební vystoupení v Rajské zahradě.

 

Annešanté. Šansonový koktejl namíchaný z českého i francouzského šansonu, blues a jazzu. Z písní vlastních i přejatých. Na začátku byl divadelně hudební projekt Karavana deseti slov. Za deset dnů vzniklo představení s živou hudbou a zpěvem. Kuba vedl herce, Martin hudebníky. Jarek chtěl hrát, ale musel se chopit akordeonu. Anča chtěla zpívat, ale musela hrát. Týpek, co měl držet rytmus na bicí, onemocněl, a tak bubny a paličkami jen velmi lehce políbený Kuba zasedl za škopky. A zkoušelo se. A vznikl nápad na vznik šansonové kapely. Ostřílený kapelník, který měl zkušenosti z bigbítových, bluesových, funkových a jazzových kapel, novopečený bubeník, který během své basové kariéry párkrát koncertoval, a potom dvě mláďata – ZUŠkovými soutěžemi protřelý akordeonista a koupelnová zpěvačka. Basáka utáhli na fakt, že bicí budou v podobě šolíchání metličkami.

Günther Heinz vystudoval matematiku a od roku 1987 je nezávislým hudebníkem zaměřeným na současnou experimentální hudbu. Nahrával pro rozhlasové stanice a CD v Německu, Švýcarsku a USA. V letech 1992-93 pracoval jako host v Electronic Studio of the Musikakademie Basel. V roce 1994 učil improvizace v hudbě na Conservatory of Sardinia at Cagliari. Byl účasten na důležitých hudebních festivalech v Berlíně, Lipsku, Stavangeru, Genfu, Antwerpách, Rümlingenu, … Jeho kompozice byly uvedeny v Moskvě, Madridu, na Floridě a Maltě. Spolupracoval s řadou zajímavých hudebníků: Bernd Koeppen, Kent Carter, Bill Elgart, Michael Lytle, Guenter Mueller, Klaus Koch, Lou Grassi, Hartmut Dorschner, Günter Baby Sommer, Stephen Montague, Malcolm Goldstein, Steve Swell, George Cremaschi a mnoha dalšími. Je uměleckým ředitelem Festival of Free Improvised Music in Dresden