Planeta Česko

Marián Polák (režie), Radim Procházka (produkce) a Vlastimil Kostkan jako host
Předpremiéra filmu o české přírodě. Facebook událost.
Sledujete výpravné filmy o divoké přírodě? Chyběl vám pohled na českou přírodu? Dobrodružné příběhy z české přírody vám v roce 2017 nabídne nový celovečerní dokumentární film Planeta Česko. Snímek vzniká ve spolupráci České televize s produkcí Radima Procházky, který se již podílel na úspěšném přírodovědném seriálu „Živé srdce Evropy“. Jen kousek za našimi humny se odehrávají každodenní dramata zvířat a rostlin, jimiž jsme fascinování ve filmech z exotických koutů naší planety. Stačí však jen otevřít oči a můžeme se zanořit do bažin, pralesů, polopouští, stepí nebo džungle velkoměsta a pozorovat podobná dramata i u nás, v naší přírodě. „Chceme divákům otevřít oči. Často hledají po světě divočinu, kterou mohou pozorovat doslova za humny svého domu. Stačí se naučit dívat kolem sebe,“ říká režisér filmu Marián Polák. Filmový štáb absolvoval dlouhodobou dobrodružnou expedici, aby ukázal, že i v člověkem obhospodařované krajině lze objevit pestré přírodní bohatství. Autoři filmu natočili s pomocí přírodovědce Vlastimila Kostkana i záběry bobrů v Domu přírody Litovelského Pomoraví v Horce nad Moravou. Je to 26 let, když byl bobr v naší krajině vzácností a Vlastimil Kostkan byl účastníkem pokusu o jeho navrácení do naší přírody. Na večeru představí bobry jako jedinečná zvířata naší krajiny a zmíní se o problémech, které soužití člověka s nimi v současnosti přináší.

Marián Polák, MgA. Je absolventem FAMU v Praze v roce 2001, Katedra dokumentární tvorby. Člen Asociace režisérů a scénáristů. Pracuje zejména jako scénárista, kameraman, režisér a producent na volné noze. Byl také šéfredaktorem časopisu Příroda. Při společných projektech se stará o kameru. Patří k předním českým filmařům, kteří se dlouhodobě věnují natáčení přírody. Přesto bude tento film jeho celovečerním debutem. Důvodem je vysoký rozpočet. „Přírodopisný žánr je drahý, má srovnatelné rozpočty jako hrané filmy, a proto u nás dosud takto velký projekt nevznikl,“ vysvětluje producent Radim Procházka (Produkce Radim procházka).

Radim Procházka, (* 1975) Producent, režisér, pedagog. Absolvent katedry dokumentární tvorby FAMU, kde je nyní mentorem zahraničních studentů režie na FAMU International. Zaměřuje se na mezinárodní koprodukce a filmy debutujících režisérů. Jeho filmy získaly mnoho ocenění. Naposledy v loňském roce film Štěpána Altrichtera Schmitke České lvy za zvuk a hudbu. Na podzim 2017 uvedl do českých kin kromě „Planety Česko“ také dokumentární tragikomedii „Jmenuji se Hladový Bizon“ režiséra Pavla Jurdy. Jeho nejnovější režijní počin se jmenuje 50 % a věnuje se jako první u nás fenoménu on-line chatování o filmu. Film je součástí cyklu Arzenál, který produkoval a jenž Česká televize uvedla v premiéře na podzim 2016.

RNDr. Vlastimil Kostkan, PhD., vystudoval biologii a ekologii na přírodovědecké fakultě UP v Olomouci, několik let pracoval ve státní ochraně přírody a od roku 1990 do roku 2012 přednášel ekologii a ochranu přírody na Katedře ekologie a životního prostředí Přírodovědecké fakulty UP v Olomouci. Od roku 2010 pracuje ve vlastní soukromé firmě, která se zabývá posuzováním vlivů na přírodu, biologickému dozoru i různým průzkumům i vzděláváním odborné i laické veřejnosti v České republice i v zahraničí. Významnou část svého profesního života věnoval a stále věnuje bobrům – od jejich vysazení v roce 1991 až po současnou snahu předcházet škodám, které bobři působí. Je rovněž soudním znalcem v oboru ochrana přírody. V posledních letech spolupracoval jako odborný poradce na několika filmech. Nejdříve se podílel na několika filmech prostějovského dokumentaristy Ivana Stříteského a později spolupracoval iu se zahraničními tvůrci. U nás byl v České televizi uváděn dvoudílný rakouský dokument „Dunaj – evropská Amazonka“ z roku 2012. Zatím jen v Německu byl uveden německý dokument „Die Elbe – Vom Riesengebirge zur Sächsischen Schweiz“ z roku 2014.