Marshall Malinovsky,

Normální rock ze střední Moravy. V roce 2007 se po delší hudební odmlce spojila trojice zkušených muzikantů a založila olomoucko-hranickou skupinu v klasickém složení kytara, basa, bicí. Příchodem zpěvačky-houslistky a rozšířením o druhou elektrickou kytaru a klávesy se kapela přejmenovala a ustálila v dnešní podobě. Hudební pohled skupiny na svět vychází z rockových kořenů šedesátých let, tento „chlapský“ přístup (zachycený i v lehce ironickém názvu souboru) se mísí s přirozenou lyrikou zpěvačky, vycházející z její folkrockové minulosti. Kapela Marshall Malinovsky produkuje vlastní tvorbu, oscilující od jazzovějších tónů až po rockový drive, a současně hledá inspiraci v řadě známých i polozapomenutých převzatých písní, v repertoáru tak můžete slyšet Mišíka, Dylana, Kalandru, Neila Younga případně hold kytarovému velikánovi Satrianimu. Tyto hudební vlivy zajímavě doplňuje zmiňovaný ženský element. It´s only rock´n´roll, but they like it :-). Skupina podporuje Sluňákov hraním zdarma na jeho akcích, plesech…

www.marshallmalinovsky.cz
Lanugo,

V roce 2009 vydali eponymní debut u jazzového vydavatelství Animal Music, ačkoli Lanugo hrají (řekněme) nezávislý pop a jazz možná až jako příchuť. Na konci roku 2011 bylo na Nové Scéně Národního divadla pokřtěno druhé album LANUGO, 2011, které již skupina vydala ve vlastní produkci. Za tuto desku si Lanugo vysloužili nominaci na ceny Apollo – ceny hudebních kritiků. Slavní belgičtí Hooverphonic si ji v roce 2012 vybrali jako partnera v rámci svého pražského koncertu. V roce 2013 skupina vydala nové EP, první ochutnávku alba 2014, 4 skladby poskytla zdarma ke stažení na svých stránkách. Deska LANUGO, 2014 vznikala tři roky a na její nahrání přispěli fanoušci přes crowdfundingový portál HITHIT. 29. 4. tohoto roku skupina pokřtila 2vinyl posledního alba rozšířený o 4 bonusové skladby. Album LANUGO, 2014 bylo zařazeno do TOP 10 českých alb roku 2014.

www.lanugo2014.cz/
Korben Dallas,

Bratislavská kapela Korben Dallas vznikla v roku 2010. Brzy se vypracovali z undergroundové scény na jednu z nejžádanějších slovenských klubových a festivalových kapel. Její debutový album „Pekné cesty“ vznikl jako živá nahrávka z koncertu a byl nominovaný na Radio Head Awards v kategorii album roku – cena kritiků. Druhé album „Karnevalová vrana“ se dostala na první místo v žebříčku slovenské verze iTunes aj Spotify, a na Radio Head Awards 2013 získali Korben Dallas ceny za nejlepší album, singl („Otec“) a nejlepší koncertní kapelu. Třetí album nazvali „Banská Bystrica“. V relaci Rádia_FM se představili s Andrejem Šebanem (který byl také v minulosti hostem koncertu EDO). Hráli mnoho koncertů se skupinou Zrní (častý host Sluňákova). S Janou Kirschner nahráli duet Spolu. Na festivalu Viva Musica!, a později i na festivalu Pohoda se představili v doprovodu symfonického orchestru (album Kam ideme na kterém hostuje Aneta Langerová). Skupina byla hostem Pohody, Colours of Ostrava, Rock for People nebo Grape. Korben Dallas: Juraj Benetin – gitara, spev, Lukáš Fila – basgitara, Ozo Guttler – bicie.

korbenband.bandpage.com/
Luboš Pospíšil £ 5P,

Matador české hudební scény s hlasem, který si nespletete, prožívá jedno z nejšťastnějších období své více než čtyřicetileté kariéry. Po turné k zásadnímu albu Soukromá elegie nyní navléká lehce retrospektivní kabátek. V roce 2016 přichystal Supraphon k jubileu to, po čem fanoušci léta volají – vychází komplet všech zpěvákových CD – Route 66. Na koncertech zazní i kultovní Vzpomínka na jednu vesnickou tancovačku, kterou Luboš Pospíšil dvacet let naživo nehrál. Publikum se samozřejmě dočká i novinek ze Soukromé elegie a osvědčených písniček ze zlaté éry, včetně jednoho exkurzu do „prehistorie“ (Doky, vlaky, hlad a boty). Pospíšilův tenor za bicími jistí hvězda mezi tuzemskými bubenicemi Pája Táboříková (též Jasná páka), elektrickou kytaru krotí Mirek Linhart (YoYo Band, Žáha…), klávesy kapelníka Ondřeje Fencla (Schodiště, Vladimír Merta…) tančí kolem, rytmiku dotváří zkušený baskytarista Martin Štec (ex-Vltava, I. Hlas). Unikátem na scéně jsou sehrané pětihlasy jako další poznávací znamení současných 5P, semknutých kolem Pospíšila. Generační bariéry rozmetává hravost a radost, byť některé písně jsou starší než někteří účinkující muzikanti. A možná právě proto. Alba aktuálních 5P ověnčují pozitivní novinářské ohlasy, v souvislosti s CD Soukromá elegie mnoho recenzentů psalo o „nejlepším albu od dob A nestřílejte na milence“.

www.lubospospisil.cz
Živé Kvety (SK),

Živé kvety založili v roce 1994 herečka Lucia Piussi (zpěv, kytara, harmonika, texty) a novinář Peter Bálik (kytara), kteří se postupně vypracovali na dokonalý tvořivý tandem. Kapela byla v minulosti úzce spojená s bratislavským divadlem „Stoka“, kde kapela také doprovázela některé z uváděných divadelních her. Kapela je pověstná svou energií a odehrála několik slavných a nazapomenutelných koncertů. Alba: Živé kvety (2000), V dobrom aj v zlom (2003), Na mojej ulici (2004), Sloboda (2005), Bez konca (2007), 12 + 1 (2008), Zlaté časy (2009), Spúšť (2010), Oľga, ideš svojím tempom! (2012), Perute (live CD & DVD & kniha textov, 2011), Nové poschodia (2016). Zakládající členy kapely dnes doplňují: Michal Lašan (Agnes) – bicí, Juraj Mironov – baskytara, klavír, akordeon, zpěv, Jakub Kratochvíl – kytara, zpěv a (bicí).

www.zivekvety.sk
Ivan Hlas trio,

Ivan Hlas (10. 5. 1954) skladatel, zpěvák, kytarista. Proslavil se především písněmi k filmu Šakalí léta, za něž v roce 1993 obdržel Českého lva za nejlepší hudbu. Je držitelem dvou cen Akademie populární hudby a autorem řady hitů, z nichž mnohé doslova zlidověly, jako například Malagelo, Karlín, Aranka umí hula hop, Miláčku, vrať se. Vyrůstal v pražské čtvrti Hanspaulka, líhni proslulých dejvických kapel. Vyučil se knihkupcem a tuto práci nějakou dobu skutečně dělal. Poté vystřídal mnoho dalších zaměstnání, pracoval jako topič, dělník, pošťák, zelinář, kulisák a další. V roce 1968 založil školní skupinu The Mice a v roce 1971 společně s Janem Velebou Žízeň. Později založil a vedl skupiny Navi Papaya, Ivan Hlas a Nahlas. Hrál i s kapelou Yo Yo Band nebo Ondřejem Hejmou. Od roku 2005 vystupuje s excelentními muzikanty – kytaristou Norbim Kovácsem a violoncellistou Jaroslavem Olinem Nejezchlebou v Triu Ivana Hlase. Zatím jejich posledním počinem je CD Krásnej dar (2016).

Jaroslav „Olin“ Nejezchleba – violoncello. Narodil se 10. ledna 1960 v Kyjově. Vystudoval hru na violoncello na brněnské Státní konzervatoři. V době studií hrával s cimbálovou muzikou Písečan. V roce 1981 odešel do Prahy, kde nastoupil na post baskytaristy ve skupině Marsyas. Odtud přešel k Vladimíru Mišíkovi do Etc…, kde zůstal 18 let do roku 2003. S Vladimírem Mišíkem v té době hrával (a dosud hraje) ve volném akustickém sdružení Čunderground, s Petrem Kalandrou v jeho Blues Session, a spolupracoval s celou řadou dalších hudebních osobností (namátkou Čechomor, Vlasta Redl, Petr Skoumal, Jan Burian, Michal Prokop, Ivan Hlas, Nerez, Jiří Bílý, Anna K., Radůza, Vlasta Třešňák a další). V současné době je také frontmanem obnovených Blues Session, své moravské kořeny zúročil ve skupině Njorek a občas hostuje s Etc…

Norbi Kovács – kytara, zpěv. Narodil se v roce 1968 v Šale na Slovensku, ale v jeho žilách koluje maďarská krev. Do Prahy se přestěhoval v roce 1992 a od té doby hrál s různými kapelami a řadou interpretů, především s písničkářkou Radůzou, Petrem Skoumalem či Máriem Bihárim. V současnosti je členem skupin Ivan Hlas Trio a Lokomotiva. Kromě toho se věnuje i hudbě filmové (například hudba k filmu U mě dobrý). V roce 2013 vydal sólové instrumentální album Takžetak, které vychází z klasických kytaristických forem, jako je ragtime, folk, trocha blues, patrné jsou i stopy gypsy jazzu či flamenka. Norbi Kovács je nejen fenomenálním kytaristou, ale také výborným fotografem a má za sebou již několik úspěšných výstav.

www.ivanhlas.cz
Žamboši,

Pravidelný host Sluňákova nejen na Ekojarmarku, ale také kamarádi, kteří Sluňákov podpořili celou řadou svých vystoupení. V minulém roce nadchli i Františka Skálu koncertem v jeho Rajské zahradě v Horce nad Moravou. Žamboši hrají v sestavě kytara, akordeon, bicí a samply. S použitím minimálních prostředků je zvuk kapely plný a „hýbe vnitřnostmi“. Je to současné progresivní akusticko folkrockové trio s písněmi s důrazem na text, emoce a energii. Potřebujete-li přirovnávat, tak v současnosti mají nejblíže asi ke kapelám Traband, čp.8… Za

své tři dosud vydané tituly získali dvakrát cenu Anděl v kategorii folk a s poslední deskou byli v nominaci, kde jim prý tato hudební cena unikla jen o pověstné pírko a Anděla získali Bratři Ebenové.

www.zambosi.cz
Tomáš Kočko & ORCHESTR,

Poprvé se Tomáš objevil na EDO kdysi velmi dávno. Doporučil jej Petr Ulrych. Tehdy byl sám s kytarou, ale sebou přivedl i partu Brontosaurů, která pomáhala se stavbou stánků. Kapela je dvojnásobným držitelem ceny Anděl a nyní zažívá další úspěchy s aktuální deskou „Velesu“. Ta se zařadila v loňském roce na maximální počet měsíců do TOP 20 prestižního žebříčku World Music Charts Europe! Kapela žánrově staví na moravské lidové hudbě, kterou ale svým jedinečným přístupem posunuje do neotřelých rovin a utváří osobitý celek, který respektuje své kořeny, ale zároveň reflektuje současnost a široké spektrum posluchačů.

www.kocko.cz