Sobota, 29. Duben 2017 8.30
sraz autobusové nádraží Tržnice

Lenka Křesadlová: Putování za kouzlem kroměřížských zahrad OBSAZENO

aneb pět století zahradní kultury.

Již v 16. století se u sídla Olomouckých biskupů v Kroměříži nacházela pod zámkem renesanční zahrada. V dalším století k ní přibyla výstavná raně barokní Květná zahrada. Zahradní umění následně ovládla idea krajinářských parků, která se naplno uplatnila ve vývoji Podzámecké zahrady, kde je možné do dnešních dnů obdivovat řadu zahradních staveb a vzácných dřevin. Květná zahrada zatím spala, aby mohla být k novému životu probuzena na prahu 21. století velkorysou obnovou. Přijeďte zažít proměny zahradní kultury na vlastní kůži. Během jednoho dne se nechte okouzlit jak barokní pravidelností, tak svěžestí ideální krajiny. Pro svou unikátnost byly kroměřížské zahrady a zámek zapsány na seznam přírodního a kulturního dědictví UNESCO.

9.30–11.30. Květná zahrada v Kroměříži, prohlídka celého areálu raně barokní zahrady včetně právě kvetoucí Holandské zahrady s tulipány a dalšími cibulovinami.
12.00–13.30 přesun z Květné zahrady do Podzámecké zahrady, pro zájemce krátká prohlídka centra města s výkladem o jeho historii a architektuře, ostatní mohou jít na oběd do restaurací na náměstí.
13.30–16.00 – Prohlídka právě rašící a kvetoucí Podzámecké zahrady s vyprávěním o její dlouhé historii zahradních stavbách a zajímavých dřevinách v souvislostech.
(V Sala terrena zámku se bude točit právě tento den film a není možné jít zde na prohlídku).